Banie Mazurskie 6

 

Banie Mazurskie rzadko stanowią cel wypraw turystycznych. Miejscowość jest stolicą gminy ale zapewne większość osób kojarzy ją z trasą prowadzącą do „mazurskiej piramidy” w Rapie, wiaduktów w Stańczykach czy kaplicy w Zakałczu.

Banie Mazurskie (nazwa niemiecka obowiązująca do 1945 r. – Benkheim) są stolicą gminy o powierzchni nieco ponad 205 km kw i liczbie ludności około 4 tys. osób. W znacznym procencie zamieszkuje ją ludność pochodzenia ukraińskiego (potomkowie Ukraińców osiedlonych tu przymusowo w ramach akcji „Wisła” z 1947 roku). Od strony północnej gmina graniczy z Obwodem Kaliningradzkim.

Miejscowość przypomina niewielkie miasteczko z główną ulicą pokrytą granitową kostką pamiętającą jeszcze niemieckich włodarzy. W samej miejscowości zabytków niewiele – kościół zbudowany w XVI wieku z wieżą z 1698 roku. Wnętrze świątyni wykonane jest w stylu renesansowym. Kościół był zniszczony w 1945 roku i został odbudowany w latach 1975 – 80 już przez katolików (do 1945 roku była to świątynia ewangelicka).

We wsi znajduje się jeszcze cerkiew greckokatolicka, w dawnej kaplicy baptystów z II połowy XIX wieku oraz budynki z I połowy ubiegłego stulecia.

W Baniach Mazurskich warto zwiedzić nie tylko wspomniane świątynie, ale też zatrzymać się w restauracji „Biały Młyn”, gdzie można zjeść słynne pyzy i odpocząć nad przepływającą przez miejscowość rzeką Gołdapą (dopływ Węgorapy). Słynne są także lody tradycyjne od lat wytwarzane przez Panią Danutę Rogalską. Miłośnicy kajakarstwa mogą tutaj rozpocząć ciekawe wyprawy, ale trzeba przybyć tu z własnym sprzętem.

Banie Mazurskie 1

 

Banie Mazurskie 2

 

Banie Mazurskie 3

 

Banie Mazurskie 4

 

Banie Mazurskie 5

 

Banie Mazurskie 6

 

Banie Mazurskie 8

 

Banie Mazurskie 9

 

Banie Mazurskie 10

 

Banie Mazurskie 13