IMG 1795


We wtorek spotkaliśmy się, jako Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Giżycku, z pastorem naszej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Spotkanie odbyło się zarówno w kościele jak i na plebanii. Ks. Krystian Borkowski przedstawił historię kościoła i życie parafii w Giżycku, a także omówił zasady Reformacji. W tym roku przypada okrągły jubileusz 500 lat Reformacji.

Kościół z pracowni Fryderyka Schinkel'a.

Kościół ewangelicko-augsburski w Giżycku był konsekrowany w 1827 roku. Jest obecnie najstarszą świątynią w mieście. Doskonale położony w centrum zwraca na siebie uwagę neoklasycystyczną sylwetką, powstałą w pracowni wielkiego architekta niemieckiego Karola Fryderyka Schinkel'a. Był on twórcą m.in. Neue Wache (Noweg Odwachu), muzeów i pałaców Berlina przy alei UNter den Linden czy zamku Babelsberg pod Poczdamem.

Giżycka świątynia zastąpiła kościół, który spłonął w 1822 roku w wielkim pożarze miasta. W 1944 roku świątynię przejął Kościół Rzymsko-Katolicki nadając jej nazwę "Chrystusa Króla". W 1945 roku kościół ponownie wraca do mazurskich ewangelików.

W II połowie XX wieku w kościele pracowało dwóch księży, którzy nosili póżniej sakry biskupie: ksiądz Jan Szarek, który w latach 1991 - 2001 był głową kościoła ewangelickiego w Polsce oraz ksiądz Janusz Jagucki, który tę zaszczytną funkcję pełnił w latach 2001 - 2010.

W kościele od czterdziestu lat każdego lata odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

IMG 1793

 

IMG 1804

 

IMG 1799